Informacje o wystawie

Stała wystawa plenerowa "Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol" przygwesterplatte_d.jagodzinski_6otowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została otwarta 1 września 2009 r., w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Celem wystawy jest przekazanie zwiedzającym kompleksowej wiedzy o trzystuletnich dziejach tego miejsca. Narracja w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej - wychodzi naprzeciw potrzebom turystów zagranicznych, a nowoczesna forma wizualna wystawy, będąca kompromisem pomiędzy plakatem a opisem historycznym, pozwala zwiedzać to miejsce pamięci narodowej w sposób ciekawy, i jednocześnie pogłębić wiedzę historyczną.

westerplatte_d.jagodzinski_1.j

Dzieje Westerplatte zostały przedstawione za pomocą ponad 200 planów, rycin, fotografii i dokumentów. Wystawa jest podzielona na cztery obszary, odpowiadające kolejnym etapom dziejów Westerplatte. Pierwszy z nich opowiada o powstaniu półwyspu i usytuowanym tu kurorcie, który funkcjonował do momentu zakończenia I wojny światowej. Drugi obszar został poświęcony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej istniejącej tu w okresie międzywojennym. Trzecia część koncentruje się na obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku, a w czwartej zwrócono uwagę na rolę, jaką Westerplatte odgrywało w zbiorowej pamięci historycznej Polaków i polityce władz komunistycznych w latach 1945-1989.

westerplatte_d.jagodzinski_3

 W czerwcu 2011 r. Muzeum II Wojny Światowej otworzyło ścieżkę edukacyjną na Westerplatte, która rozciąga się od reliktów Bramy kolejowej do Pomnika Obrońców Wybrzeża. Jest to praktyczny przewodnik po istniejących i nieistniejących obiektach byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Tworzą ją tablice informacyjne, które mają pokazać zwiedzającym jak wyglądał teren w trakcie walk wrześniowych.

Wstęp wolny.

Scenariusz wystawy: Marcin Westphal, Bartłomiej Garba

Współpraca: Oliwia Gałka, Mikołaj Morzycki - Markowski, dr Janusz Marszalec,dr Tomasz Rabant, Kamil Rutecki, dr Jan Szkudliński

Konsultacja naukowa: dr Andrzej Drzycimski, prof. dr hab. Paweł Machcewicz, dr hab. Piotr M. Majewski, dr hab. Rafał Wnuk

Koncepcja i aranżacja przestrzenna wystawy: Zbigniew Dalceki, Dorota Terlecka,

Projekt graficzny: Anna Paciorek - Grabowska, Joanna Piekarska - Norek, Mateusz Misztal

Konsultacja artystyczna: Andrzej Pągowski

Tłumaczenie: Maja Łatyńska

Zdjęcia wystawy: Dominik Jagodziński